پشم شیشه چیست؟ چه عوارضی دارند؟ | اسلایدتم

پشم شیشه چیست؟ چه عوارضی دارند؟ | Slide Theme

پشم شیشه چیست؟ چه عوارضی دارند؟

پشم شیشه چیست؟ چه عوارضی دارند؟

پشم شیشه به انگلیسی glass wool نامیده می‌شود. یک عایق سبک انعطاف پذیرو با قدمتی بالا و پر استفاده‌ترین عایق حرارتی صوتی و برودتی در دنیا شناخته می شود. که باعث که می‌شودمصرف سوخت بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کم شود. اپشم شیشه معدنی از الیاف شیشه تولید می‌شود. دارای عوارض و معایبی نیز می‌باشد در انواع مختلف رولی پتویی تخته‌ای یا پانلی شکل لوله‌ای تولید و به بازار فروش عرضه می‌شود. این عایق از الیاف های بسیار نازک که بین ۵ تا ۶ میلی‌مت در موارد گوناگون از جمله عایق بندی استفاده می شود. در بعضی مواقع به آن فایبرگلاس نیز اطلاق می‌شود فایبرگلاس از از الیاف شیشه و از دو جزء، رزین و هاردنر تولیدمس شوند. کامپوزیت مانند ساندویچ پنل تولید می‌شود که در وسط آن پلاست و در دو طرف صورت آن از ورق آلومینیوم استفاده می‌شود.

نوعی پشم شیشه پشم شیشه وجود دارد که در لباسمورد استفاده قرار می‌گیرداین نوع پشم شیشهاز پلی استرتولیدکه اغلب در کاپشن‌هالباس‌های نظامی مورد استفاده قرار می‌گیردکه در ایران به آن پشم شیشه گفته می‌شوددر زبان انگلیسی Quilt Batting اسم معروف استو در انواع ضخامت و چگالی تولید می‌شود. از این نوع پشم شیشه نیزدر مصارف خانگی مانند تخت خواب‌هاو پتوهاو متکا مورد استفاده قرار می‌گیرد.این پشم شیشه باپشم شیشه صنعتی که از الیاف شیشه تولید می‌شودکاملا متفاوت و در بعضی مواقع به اشتباه گرفته می‌شود

انواع پشم شیشه

همانطور که می دانید پشم شیشه در انواع متفاوت تولید می شوند. که بر ااس شکل و نوع کاربرد آنها طبقه بندی می شوند. و کاربرد های مختلفی در انواع صنعت ها و عایق بندی دارد. پشم شیشه با چند روکشش یا پوشش تولید می شوند که عبارتند از:

تیشو یا الیاف شیشه که به صورت پارچه ای نسوز و نازک که برای تولیید ایزوگام نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

فویل متالایز که برای مقرون به صرفه بودن عایق از آن استفاده می شود. و اغلب برای کالای پتویی و تخته ای و لوله ای استفاده می شوند.و عمر کوتاهی دارند. این روکش با کاغذ کرافت و نخ شیشه و نایلون که به رنگ آلومینیوم است تشکیل می شود.

فویل آلومینیوم که بهترین پوشش و یا روکش پشم شیشه استفاده می شود عمر طولانی دارد و برای محصولا با دانسیته بالا استفاده می شود.این روکش ار کاغذ و نخ نسوز و فویل آلومینیوم تشکیل می شود.

روکش کاغذ کرافت که بیشتر برای مصارفت عایق کاری تولید می شوند تا مقرون به صرفه باشد.

محصولات پشم شیشه هر کدام درای مشخصات فنی مختلفی هستند که عبارتند از:

مقاومت حرارتی : این عایق مقاومت حرارتی و برودتی خوبی در برابر گرما و سرما دارد. مقاومت برودتی آن منفی 25 و مقاومت حرارتی آن مثبت 250 درجه سانتیگراد است.

ضخامت : ضخامت تاثیر زیاید در برابر گرما و سرما و صوت دارد. و اغلب محصولات پشم شیشه از 25 میلیمتر الی 70 میلیمتر تولید می شوند.

دانسیته یا چگالی: دانسیته به وزن الیاف ها و فشردگی الیاف ها بستگی دارد . سفتی و نرمی هر محصول دارای خصوصیات مقاومت حرارتی و صوتی و برودتی است. انواع محصولات پشم شیشه عبارتند از :

• فله ای
• لوله ای
• تخته ای یا پانلی
• فویل دار یا لحافی یا پتویی

قیمت پشم شیشه

قیمت پشم شیشه بستگی به عوامل زایادی دارد که برخی از مواردی که بر قیمت تاثیز گذار هستند مشخصات فنی آن استکه عبارتند از : ضخامت ، نوع محصول ، کاربرد ، نوع روکش فویل آلومینیوم و یا متالایز ، نام برند، چگالی یا دانسیته از موادر مهم که بر قیمت آن تاثیر می گذارند. عوامل بسیاری نیز در تعیین قیمت در بازار فروش هستند که عبارتند از رقبا، محل بارگیری ، هزینه باربری ، نمایندگی ها فروش. شما می توانید بامراجعه به سایت WWW.AYEGHARIYA.COM مراجعه کنید و از قیمت های بروز اطلاع داشته باشید.

عوارض پشم شیشه چیست

پشم شیشه از مواد بازیافتی تولید می شود این مواد بازیافتی از ضایعات انواع شیشه و شن و ماسه هایی تولید می شوند که یه طور طبیعی در محیط زیست انسان وجود دارند. این عایق معدنی نیز مانند سایز عایق های الیافی دارای عوارض و معایب و ویژگی هایی خاصی دارد. موادی که در تولید این عایق فیبری و سوزنی بکار رفته است عبارتند از ۴۴% سیلیس، ۱۸% کربنات سدیم، ۱۲% فلدسپات، ۱۱% دولومیت، ۴% سنگ آهک، ۳% باماریم و ۱% سولفات سدیم است.

عوارض جانبی کهزپشم شیشه ایجاد می کند زیاد خطر ناک و همچنین سرطان زا نیستند عبارتند از : سرفه کردن ، حساسیت پوست و خارش، این عمده عوارض پشم شیشه است که با رعایت نکات ایمنی و استفاده از دستکش و ماسک می توان از این عوارض راحت شد.

تمام عایق های الیافی توسط اژانس بین المللی در سال 2001 طبقه بندی شدند که عایق پشم شیشه در گروه 3 طبقه بندی شد و عوارض آن همانند چای و قوه است.

آیا پشم شیشه آزبست دارد

پشم شیشه و آزبست هر دو عایق های هستند که در مقابل آتش مقاومت بالایی دارند. ولی آزبست عوارض زیادر داردو موادی که آن را تشکیل می دهند برای انسان خطرناک شناخته شده است و استفاده از آن در محیط زیست انسان ممنوع است. از آنجایی که پشم شیشه یم عایق معدنی و از 80% در صد از ضایعات و مواد معدنی طبیعی ساخته می شود آزبست ندارد . بی خطر است.

اما پشم شیشه هایی از پلی استر تولید می شوند بسیار خطر ناک هستند و قابل اشتعل که می تواند در زمان آتش سوزی خسارت زیادی وارد کنند. گاز سمی تولید می کنند و در تولید تخت تشک تخت خوابها و پتوها مورد استفاده قرار می گیرد و چون این نوع پشم شیشه کرد و غبار را به خود می گیرد باید هر چند وقت یکبار آن را با آب شست و قابل شستشو است.

الیاف پشم شیشه چیست

الیاف پشم شیشه یا گلاس‌وول (Glass Wool)، یک نوع مواد عایق حرارتی است که از طریق ذوب کردن و فرآوری شیشه تولید می‌شود. این الیاف به صورت رشته‌ها یا الیاف نازک تشکیل شده‌اند و می‌توانند به عنوان عایق حرارتی و صوتی در ساختمان‌ها و صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

تفاوت پشم شیشه و پشم سنگ

پشم سنگ و پشم شیشه هر دو از خانواده عایق های الیافی هستند و از ضایعات تولید می شوند. مواد تشکیل دهنده پشم سنگ سنگ بازالت است که از سنگ های آتشفشانی که بر جامانده تولید می شود و لی پشم شیشه از الیاف شیشه تولید می شود الیاف ها از ضایعات شیشه و شن و ماسه و بوراکس تولید می شوند .

دمای برودتی پشم سنگ منفی 35 و دمای مقاومت حرارتی آن مثبت 750+ درجه سانتیگراد است. قدر عایق آن 33 برابر دیوار بتنی و 22 برابر دیوار آجری است. و نوعی محافظ در برابر آتش شناخته می شود. چگالی آن از 25 الی 200 گیلوگرم در متر مکعب است . ولی پشم شیشه دمای برودتی آن منفی 25 و دمای حرارتی آن مثبت 350+ درجه سانتیگراد است. به دلیل پایین بودن مقاومت حرارتی پشم شیشه نسبت به پشم سنگ عایق پشم شیشه در عایق کاری ساختمان کاربد زیادی ندارد و بیشتر برای عایق بندی هایی که درجه حرارتی پایینی دارند استفاده می شود . الیاف های این عایق در برابر پشم سنگ سبک تر هستن و لی قیمت پشم شیشه ارزانتر از پشم سنگ است و مقرون به صرفه رین عایق دنیا معرفی شده است.

یه عالمه برنامه فال و طالع بینی🌬 رو داخل موبایلت📲 داشته باش 🚀

✅ با این کانال دیگه برای فال و طالع بینی و سرکتاب دنبال جایی نمیکردی 👇کاملا رایگان !💅
تلگرام سروش روبیکا آی گپ ایتا بله
تلگرام سروش روبیکا آی گپ ایتا بله

Copyright © 2013 - 2024 | تمامی حقوق این وب سایت برای www.slidetheme.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:www.slidetheme.ir | نقشه سایت